Bir Cappucino Lütfen

Sanıyorum ki kahve tartışmasız farklı ülkelerin içiminden zevk aldığı, tadını çıkarttığı tek ortak içecek. İster çiğ beslenen, vejeteryan ya da alkol tüketmek isteyen biri olsun aradığımız lezzeti tiryakisi olduğumuz kahvede bulabiliyoruz.

KAHVE

Ben şahsen kafein nedeni ile fazla kahve tüketmemeye çalışıyorum. Haftada bir kendimi ödüllendiriyorum dersem çok doğru olur. Çiğ ve sağlıklı beslenmeye olan ilgim ile araştırdıkça yeni şeyler öğreniyorum ve kahvenin zararlarını hele o süt tozunun, kremasının zararlarını bu kadar geç farketmiş olmama çok üzüldüm.

Nescafe yerine organik kahve tüketiyorum, sentetik bir madde olan süt tozu yerine doğal inek sütü yada soya sütü kullanıyorum ve kahvemin üzerinde kocaman bir tepe oluşturan o bembeyaz kremadan uzak duruyorum. Günümüzde neredeyse tüm kafeler minik bir tepe oluşturan krema ile kahve servis ediyor oldu. Görsel olarak gerçekten çok hoş katılıyorum. Peki krema ne amaçla kullanılıyor biliyor musunuz?

Mesela pharisee, Avusturya ve Almanya‘da popüler olan ve içersinde rom olan bir kahve, özellikle krema ile servis ediliyor. Nedeni ise, sıcak kahvede alkolün buharlaşmasını engellemektir.

Beni rahatsız eden bir diğer faktör ise tezgahta renk renk duran ve tüm gücü ile şişesinden bardağıma fısttt fıssst diye akan şurup : ) Şurup özellikle soğuk kahvelerde kullanılıyor. Şeker soğuk içeceklerde çözünemediği için şurup kullanımı yaygınlaşmş ve farklı aromaları, renkleri ile raflarda boy boy yerlerini almış.Özellikle her gittiğim kafede içersinde şurup olmayan bir içecek soruyorum, cevap ise sadece cappucino, latte yada espresso oluyor. Tüm içecekler bu şuruplar ile tatlandırılmış, doğal bir malzeme kullanılmamış ve sonuçta biz farketmeden vücudumuza bir bardak dolusu boş kalori almış oluyoruz.

Ben çantamda poşet çayım ile dolaşıyorum ve sıcak su istiyorum ve çoğu zaman bu onların ikramı oluyor. Eğer tercihim kahve ise hiç düşünmeden cappucino istiyorum. Çünkü, menüye gözüm kaydığı anda çikolatalısından, çileklisine onlarca kahve çeşidi arasında kayboluyorum ve etkilenmemek için gözümü kapatıp, bana bir capuucino lütfen!!!!

Eğer bir alternatif arıyorsanız mutlaka smoothie tariflerine göz atın derim. İçi boş kalori yüklü kahvelerin pabucunu dama atan, sağlıklı, besleyici smoothie tarifleri burada.

Siz kahvenizi nasıl içiyorsunuz?

Ceviz Hane

3 thoughts on “Bir Cappucino Lütfen

  1. editormommy says:

    Ben de krema, şeker ya da şurup ekletmiyorum ama kahve konusunda araştırmayı seven biri olarak sade, tercihen kısa süre önce çekilmiş kahvenin zararını merak ettim. Sütle maalesef aram yok ama canım çekerse cappucino benim de tercihim.:) afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir