Kremalı Dip Sos

Haşlanmış veya çiğ sebze yerken yanında kremalı, mayonezli yada raflarda sıra sıra dizilmiş hazır ranch soslardan kullanıyorsanız, size bir iyi bir kötü haberim var.

Kötü haber, sizi kandırmışlar. Sos yerine biraz E621, E210, E219, E102 ve hidrojene edilmiş bitkisel yağ yedirmişler. Öncelikle paketin arkasında tüm E`ler sıraya geçmiş sonra yağ eklenmiş.Bir tek yağ tanıdık dedim ki, oda hidrojene edilmiş. Benim kafam çok karıştı, eğer sizde paket içeriğini okuduğunuz anda kendinizi benim gibi hissediyorsanız paketi yavaşça rafa geri bırakın ve hızlı adımlarla o raftan uzaklaşın.

İyi haber ise size muhteşem bir dip sos tarifim var. Evde kendiniz hazırlıyorsunuz, içerisinde ne olduğunu biliyorsunuz ve metabolizmanızı hızlandıran tamamıyla sağlıklı yağlar alıyorsunuz.

Tarifin kaynağı, katıldığım çiğ beslenme ve meksika yemekleri kursu.

 

Tarifte verilen ölçüler amerikan cup ölçüleridir.

  •  1 ½ su bardağı kaju fıstığı
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 su bardağı su
  • ½ çay kaşığı tuz

Yapılışı

Tüm malzemeleri blendırınıza aktarın ve çalıştırın.Eğer kaju pürüzsüz bir kıvama gelmiyor ise 1`er yemek kaşığı su ilave ederek blendırınızı çalıştırmaya devam edin. Pürüzsüz bir kıvam elde ettiğinizde hava almayan saklama kabına aktarın ve buzdolabında 1 saat bekletin. Buzdolabında bekledikçe kıvam alacaktır.

Not: Çocuklar için doğum günlerinde yada partilerde şeker hamuru ile kaplanmış tatlılar, cipsler, patlamış mısır gibi atıştırmalıklar yerine hazırlanabilecek en güzel aperatif tabak sebzeler ve kendi hazırladığımız dip sos olacaktır.

Ceviz Hane

One thought on “Kremalı Dip Sos

  1. editormommy says:

    ilk fırsatta deneyeceğim. bu arada benim editörlüğünü yapmış olduğum “Çiğ Beslenmenin Enerjisi” adlı kitaba da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir