Kantaron Yağı 100 ml Koyu Renk Cam Şişe

Kantaron Yağı 100 ml Koyu Renk Cam Şişe
Kantaron Yağı 100 ml Koyu Renk Cam Şişe
Kantaron Yağı 100 ml Koyu Renk Cam Şişe
Görsel 1
Görsel 2
Görsel 3
Fiyat:
27,00 TL
27.00 www.cevizhane.org

100 ml.
Aslında bu bir sır değil, birçok kişi tarafından bilinen bir bitki. İsmi, sarı kantaron. Kimileri kılıç otu, mayasıl otu ya da koyun kıran olarak bilir. Sonuçta hepsi bizim topraklarımızda, dağlarımızda, yol kenarlarında, tarlalarımızda yetişen kantarongiller familyasına ait bir bitki. Tüm dünyada oldukça ünlü, şifa veren bir bitki ve bizim topraklarımızda yetişiyor.

Sarı kantaron son zamanlarda Amerika ve Avrupa’da en çok talep edilen bitki türü ve piyasada kapsülleri, hazır tabletleri ve poşet çayları dahi bulunuyor. Vitamin almak için gittiğim bir mağazada kapsül halinde satılan sarı kantaronu görmüş ama o zaman sarı kantaronun ne olduğunu bile bilmediğim için ilgilenmemiştim.

İnsan elinin altında olunca değerini bilmiyor. Buralarda her yerde sarı kantaron var. İsmini bile bilmezken okuduklarım ile hayrete düşüyorum. Sarı kantaron ile ilgili yazılmış yerli ve yabancı o kadar çok kaynak ve bilimsel çalışma var ki, bir kere daha şükrediyorum. Meğer topraklarımız ne kadar zenginmiş.
 

Sarı Kantaron Bitkisi ile Ne Yapılır?

Her nasıl dağ kekiği, adaçayı topladıysak aynı şekilde sarı kantaronlar çiçeklenmeye başladığında tarlada, yol kenarında, dağda kantaron aradık. Aradığımıza değdi, elimiz boş dönmedik. Demet demet kantaronlarımız oldu hatta eve geldiğimizde farkettik, bahçemizdeki zeytin ağaçlarının dibinde meğer sarı kantaron varmış. O kadar uzağa gitmeye gerek yokmuş.

Topladığımız sarı kantaronların çiçeklerini hafifçe ezerek cam şişelere yerleştirdik. Üzerine bahçemizin soğuk sıkım zeytinyağını ilave ettik.

Kavanozlarımızın ağzına tülbent bağlayıp mayalanma süreci tamamlanana kadar güneş gören terasımızda beklettik. Sonrasında kapaklarını kapattık ve arada bir çalkaladık.

İki ay sonunda kıpkırmızı sarı kantaron yağımız hazırdı. Sarı çiçekler yavaş yavaş zeytinyağına renk verdi ve ortaya kıpkırmızı sarı kantaron yağı çıktı. İşte bu kırmızı renkte olan yağ özellikle yanık yaralarında ve yatalak hastalarda oluşan yaraları tedavi etmek için kullanılıyor.

Sarı kantaron yağı yapımında kullanmadığımız bitkileri de demet demet ayırıp bir ipe dizdik ve güneşte kurumaları için astık. Kuruyan sarı kantaronu çay olarak tüketmek için kavanozlara yerleştirdik.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron yağı alırken dikkat etmeniz gereken nokta yağın kırmızı renkte olmasıdır. Kırmızı rengi veren ise Hypericin adlı etkin maddedir. Bu madde antidepresif ve antiviral etkiye sahiptir. Bu nedenle sinirsel rahatsızlıklarda kullanılan en değerli şifalı bitkilerden biridir.

Sarı kantaron yağını vücuda masaj yaparak sürebilirsiniz ya da sinirsel kökenli mide rahatsızlıklarını gidermek ve ülseri tedavi etmek adına içerek kullanabilirsiniz.

Açık yaralarda, güneş yanıklarında, mavi-mor lekelerde, beze şişkinliklerinde, pürüzlü ciltlerde bakım ve tedavi amaçlı kullanılıyor. Özellikle antiseptik özelliği ile yarada mikrop oluşmasını önlüyor, yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıyı dindiriyor. İltihap oluşmasını önlüyor.

Biz ise masaj yağı olarak kullanıyoruz. Özellikle bel ağrısında ve romatizmada çok etkili olduğunu tecrübe ediyoruz.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir bardak çay için ince kıyılmış bir tatlı kaşığı sarı kantaron yeterlidir. Biz öncelikle suyu kaynatıyoruz, ağzı kapalı bardak ya da demliğe alıp üzerine sarı kantaron bitkisini ekliyoruz. 5-6 dakika demlenmesi için bekliyoruz. Bir iki damla limon ya da bal ekliyoruz.

Diğer Özellikler
Stok Kodu7002
MarkaKaptan`ın Ceviz Çiftliği
Stok DurumuVar

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.